Ferovit Bio Special kapsułki - kobiece żelazo

2016-04-08

Niedobory żelaza i wynikająca z tego powodu niedokrwistość, jest problemem dotykającym około 20% miesiączkujących kobiet na świecie. Jego głównymi przyczynami są niedobory pokarmowe oraz obfite miesiączki.1

Komu brakuje żelaza?

Przyglądając się uważnie sposobom odżywiania współczesnego człowieka, można zauważyć, że moda na wszelkie diety w znaczny sposób wpływa na ilość dostarczanego z pożywieniem żelaza. Młode kobiety i dziewczęta są najbardziej narażone na jego niedobory i wynikające z tego konsekwencje.1 Pamiętajmy także, że kobiety w okresie rozrodczym, co miesiąc, tracą około 50 ml krwi podczas menstruacji.2

Kiedy tracimy żelazo?

Żelazo jest niezbędne do produkcji składników krwi. Pomijając zdarzenia losowe, zdecydowanie najwięcej krwi tracą kobiety podczas comiesięcznej menstruacji. Wszelkie zaburzenia cyklu wynikające chociażby z wahania hormonów w okresie pokwitania lub menopauzy, mogą powodować u nich obfite krwawienia. Konsekwencją jest wyczerpanie zapasów żelaza i pojawienie się objawów niedoboru.

Czym się objawiają niedobory żelaza?

Ogólne osłabienie może być jedną z najszybciej zauważalnych oznak niedoboru żelaza w organizmie. Świąd i bladość skóry, zapalenie języka, czy kącików ust - nazywanych potocznie ?zajadami?, rozdwajające się, łamliwe włosy i paznokcie, a także obniżenie temperatury ciała, powinny wzbudzić naszą czujność. Istnieją także niespecyficzne objawy niedoboru żelaza ? mogą być nimi spadek odporności oraz zmniejszenie apetytu.

Źródła żelaza w pożywieniu

Bogatym źródłem żelaza są: mięso, ryby oraz jajka. Dodatkowo białko w nich zawarte ułatwia jego wchłanianie. Wyjątkowo dużo żelaza odnajdziemy w podrobach (wątróbce, nerkach, czy płuckach). Pieczywo pełnoziarniste, mimo że jest bogate w żelazo, zawiera błonnik, który utrudnia jego wchłanianie. Natomiast rośliny zielone, z jednej strony często wymieniane są jako bogate źródła żelaza, natomiast z drugiej strony, zawierają szczawiany, które utrudniają jego przyswajanie. Odpowiednio skomponowana dieta może uchronić nas przed niedoborami żelaza. Ze względu na utrudnione wchłanianie żelaza, zaleca się łączenie składników potraw w sposób, który ułatwi jego przyswajanie. Potrawy mięsne zaleca się połączyć z warzywami lub sokami owocowymi bogatymi w witaminę C. Powinno się również unikać picia herbaty podczas posiłków, gdyż zawarta w niej teina zmniejsza wchłanianie żelaza z pożywienia.

Czy istnieją inne, skuteczne rozwiązania uzupełniające niedobory żelaza?

Jeżeli nasza codzienna dieta nie zaspokaja dziennego zapotrzebowania na żelazo, pomocna będzie suplementacja. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających sole żelaza. Wiele z nich w swoim składzie zawiera fumaran, czy siarczan żelaza, obarczone licznymi skutkami ubocznymi. W większości przypadków zaleca się, aby przyjmować je na czczo, chcąc wyeliminować przeszkody stojące na drodze wchłaniania. Mogą one powodować bóle brzucha, nudności lub zaburzenia rytmu wypróżnień. Istnieją także preparaty, które dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii pozwolą na przyjmowanie żelaza o każdej porze oraz niezależnie od składu spożywanych posiłków.

Ferovit Bio special to preparat zawierający innowacyjną formę żelaza LIPOFER?. Jest to pirofosforan żelaza poddany mikronizacji, czyli rozdrobnieniu na mniejsze cząsteczki, a następnie mikroenkapsulacji, czyli zamknięciu w liposomach. Dzięki tym procesom uzyskana zostaje ponad 3-krotna poprawa biodostępności żelaza w porównaniu do pirofosforanu żelaza nie poddanego tym modyfikacjom. Biodostępność to określenie mówiące nam jaka część podanej substancji wchłonie się do organizmu, aby w nim skutecznie zadziałać. Zamknięcie soli żelaza w liposomach prowadzi ponadto do uzyskania lepszej tolerancji przez przewód pokarmowy, a także wyeliminowania możliwości zabarwienia zębów i metalicznego posmaku. Ponieważ liposomy niejako chronią żelazo przed interakcjami ze składnikami pokarmowymi, Ferovit Bio special można stosować niezależnie od pory dnia i posiłków.

Ferovit Bio special to nie tylko żelazo. To także dodatkowe składniki sprzyjające procesom krwiotwórczym takie jak: kwas foliowy, witamina C oraz witaminy B6 i B12. Kwas foliowy wspomaga wchłanianie żelaza oraz uczestniczy w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek. Witamina C zwiększa przyswajanie żelaza. Witamina B6 i witamina B12 uczestniczą w produkcji czerwonych krwinek.

Jak długo powinna trwać suplementacja żelazem?

Chcąc określić długość trwania suplementacji żelazem, należy brać pod uwagę pierwotny powód jego niedoboru oraz okres, jaki jest potrzebny na uzupełnienie rezerw. Biorąc pod uwagę czas życia erytrocytów, uzasadniona jest suplementacja żelaza przez minimum 3 miesiące.2

Żelazo jest absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Z punktu widzenia kobiet, które w trakcie comiesięcznej menstruacji tracą jego znaczną ilość, jest wręcz nieocenione. Warto wybrać preparat, który dzięki innowacyjnej formie zapewni wysoką biodostępność żelaza, a także wyeliminuje działania niepożądane, głównie ze strony przewodu pokarmowego. Takim preparatem jest właśnie Ferovit Bio special - kobiece żelazo.

1. ?Żelazne zapasy- komu w XXI wieku grozi niedobór żelaza?? E. Gowin, W. Horst-Sikorska. Farmacja Współczesna 2010; 3: 139-146
2. S.J. Konturek ?Fizjologia człowieka? Podręcznik dla studentów medycyny. Elsevier Urban&Partner Wrocław 2007

pixel