Dlaczego tak ważna jest suplementacja witaminą D u niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży i w okresie laktacji?

2016-02-15

Karmienie piersią to naturalny i najlepszy sposób żywienia niemowląt. Mleko mamy jest wyjątkowe pod każdym względem, daje korzyści zdrowotne, rozwojowe i emocjonalne. Ponadto karmienie piersią jest wygodne i tanie, bo nie obciąża budżetu domowego. Mleko kobiece pod względem składu jest dostosowane do możliwości trawienia, a także przyswajania niezbędnych dla dziecka składników. Zawiera tłuszcze, cukry, witaminy i mikro- oraz makroelementy. Jest bogate w przeciwciała dające odporność, a także ma odpowiednio zbilansowany stosunek wapnia do fosforu, wpływający na prawidłową mineralizację kości. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych pełnych 6 miesięcy życia dziecka. Niestety w mleku kobiecym jest niewystarczająca ilość witaminy D, dlatego zgodnie z aktualnymi zaleceniami, wszystkie dzieci karmione piersią powinny dodatkowo przyjmować witaminę D już od pierwszych dni życia.1

Powszechny niedobór witaminy D

W Polsce nadal występują powszechne niedobory witaminy D. Przeprowadzone badania wykazały, że u ponad 40% dzieci w wieku 1,5 - 18 lat oraz u 20% noworodków i niemowląt wystąpił niedobór witaminy D.2 Jej źródłem jest dieta oraz ekspozycja na słońce, podczas której zachodzi synteza witaminy D w skórze. Do niedoborów witaminy D mogą przyczynić się: styl życia, niedostateczna ilość witaminy D w pożywieniu, położenie geograficzne naszego kraju (w naszej strefie geograficznej synteza skórna zachodzi tylko od kwietnia do września) oraz używanie filtrów ochronnych. W związku, iż niedobór witaminy D występuje w Polsce i wśród mieszkańców Europy Środkowej, dlatego w 2013 roku Zespół Ekspertów opracował i opublikował ?Wytyczne suplementacji witaminą D dla populacji zdrowej oraz dla grup ryzyka deficytu witaminy D?.

Jakie są zalecenia suplementacji witaminą D dla osób zdrowych?

Noworodki i niemowlęta - suplementację witaminą D powinny rozpocząć już w pierwszych dniach życia, niezależnie od tego, czy dziecko jest karmione naturalnie, czy sztucznie. Przez pierwsze 6 miesięcy podajemy 400 j.m. witaminy D w ciągu doby, natomiast od 6 m-ca do ukończenia pierwszego roku życia od 400-600 j.m., biorąc także pod uwagę witaminę D dostarczaną z pożywieniem.

Dzieciom od 1 roku życia oraz młodzieży do 18 lat zaleca się podawanie od 600-1000 j.m. na dobę witaminy D.

Kobiety planujące ciążę i na początku ciąży powinny przyjmować witaminę D w dawce 800 - 2000 j.m. Następnie najpóźniej od II trymestru ciąży powinny przyjmować witaminę D w dawkach od 1500 do 2000 j.m. na dobę i kontynuować jej suplementację także w okresie karmienia piersią.

Jakie są zalecenia suplementacji witaminą D dla grup ryzyka deficytu witaminy D?

Noworodki urodzone przedwcześnie suplementację witaminą D powinny rozpocząć już od pierwszych dni życia, do uzyskania wieku skorygowanego 40 tygodni (czyli wyznaczonego terminu porodu) w dawce 400 -800 j.m.

Otyłe dzieci i młodzież powinny otrzymać suplementację witaminą D w dawce 1200-2000 j.m., w zależności od stopnia otyłości.

Suplementację witaminą D, zarówno u osób zdrowych, jak i osób z grup ryzyka powinno się przyjmować w miesiącach od września do kwietnia oraz przez cały rok w przypadku, gdy synteza skórna witaminy D nie jest zapewniona w okresie letnim.

Suplementacja witaminą D w okresie ciąży i karmienia

Ciąża i okres karmienia piersią są momentem mocno eksploatującym organizm kobiety, dlatego w tym czasie potrzebuje ona zdecydowanie więcej składników odżywczych. Stosując zdrową i zbilansowaną dietę, mama powinna zapewnić odpowiedni poziom witamin oraz mikro- i makroelementów zarówno sobie, jak i dziecku. Po porodzie, kiedy zaczyna się etap laktacji, suplementacja diety jest równie istotna.3 Zapasy zgromadzone podczas ciąży ulegają wyczerpaniu, natomiast całodobowa opieka nad noworodkiem, a także ograniczona ilość snu mamy, mogą wydatnie osłabić organizm.

Synteza skórna witaminy D

Czy wiesz, że witamina D jest syntetyzowana w naszym organizmie w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego? Podczas ekspozycji na słońce w naskórku i w powierzchniowej warstwie skóry właściwej, zachodzą przemiany pochodnych cholesterolu, prowadzące do powstania witaminy D3. Zbyt mała ekspozycja skóry na słońce prowadzi do zahamowania tego procesu. Położenie geograficzne Polski nie gwarantuje niestety odpowiedniego nasłonecznienia, które w prostym przełożeniu mogłoby skutkować wytworzeniem odpowiedniej ilości witaminy D. W Polsce od października do marca synteza skórna praktycznie nie zachodzi. Jest ona możliwa w miesiącach letnich od kwietnia do września. W tym okresie 15 minutowa ekspozycja na słońce, podczas której nasłonecznione będzie co najmniej 18 % powierzchni ciała (odsłonięte przedramiona i częściowo nogi), w godzinach najmocniejszego promieniowania, czyli miedzy godz. 10, a 15, może zagwarantować skuteczność skórnej syntezy witaminy D3. Warunkiem jest także niestosowanie preparatów zawierających filtry ochronne. Filtry takie mogą zmniejszyć skuteczność procesu nawet o 90%, natomiast opalanie bez zabezpieczenia nie jest korzystne dla zdrowia z powodu możliwości poparzenia, a także zwiększenia ryzyka wystąpienia zmian nowotworowych skóry. U dzieci w wieku poniżej 6 miesiąca życia nie zaleca się żadnej formy ekspozycji na słońce. Pamiętajmy, że skóra niemowlęcia jest bardziej delikatna i wrażliwa, niż skóra dorosłego człowieka.

Juvit Baby D3

Forma podania i dawka odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu prawidłowej profilaktyki niedoboru witaminy D u noworodków i małych dzieci. Z uwagi na utrudnienia w podania preparatu, małym dzieciom polecamy Juvit Baby D3 z pompką dozującą. Juvit Baby D3 z pompką dozującą odmierza właściwą dawkę witaminy D3, zgodną z najnowszymi zaleceniami dot. suplementacji witaminą D.

Juvit Baby D3 z pompką dozującą to wygodne i łatwe podanie witamin. Dzięki pompce dozującej zapewniamy dziecku: bezpieczną, precyzyjną i higieniczną aplikację witaminy D.

Bezpieczną aplikację, ponieważ dziecko nie jest narażone na połknięcie ciała obcego.

Precyzyjną aplikację, ponieważ masz kontrolę nad prawidłową dawką witaminy D, zawsze podajesz taka samą ilość witaminy D.

Higieniczną aplikację, ponieważ nie dochodzi do kontaktu z produktem, gdyż preparat aplikuje się bezpośrednio do buzi dziecka. Nie ma ryzyka pobrudzenia rąk i ubrań.

Dodatkowo Juvit Baby D3 z pompką dozującą dzięki zaokrąglonemu ?aplikatorowi? dozuje witaminę D bez ciśnienia, nie narażając delikatnej jamy ustnej niemowlaka na podrażnienia.

 

1. Witamina D: Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów- wytyczne dla Europy Środkowej 2013. Standardy Medyczne Pediatria 2013 T.10 573-578
2. M.Wójcik, P.Płudowski E.Rawus, F. Prach ? Stężenie 25(OH)D u noworodków, niemowląt, dzieci i nastolatków-przegląd danych konsultacyjnej poradni pediatrycznej trzech dekad. Standardy Medyczne Pediatria nr 5 ( wrzesień ? październik 2015) s.870-880.
3. B.W. Hollis, C.L.Wagner ? Zapotrzebowanie na witaminę D w ciąży i okresie karmienia? Standardy Medyczne Pediatria nr 5 ( wrzesień ? październik 2015) s.827-836.

pixel