Nerki są częścią układu wydalniczego, który pozwala na usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody i elektrolitów. To właśnie nerki odpowiadają m.in. za zachowanie w organizmie prawidłowego ciśnienia krwi, czy równowagę kwasowo-zasadową. Dlatego tak ważne jest, aby funkcjonowały prawidłowo.
Układ wydalniczy
Mówiąc o układzie wydalniczym człowieka mamy na myśli nie tylko nerki położone w tylnej części jamy brzusznej, ale także odchodzące od nich moczowody, centralnie położony pęcherz moczowy, a także cewkę moczową wyprowadzającą mocz na zewnątrz. Nerki przypominają swoim kształtem fasolę. Zbudowane z części rdzeniowej i korowej, mają za zadanie m.in. usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, regulację objętości płynów ustrojowych, regulację ciśnienia tętniczego krwi, czy wytwarzanie aktywnych postaci witaminy D. Jak zatem można wywnioskować zaburzenie funkcjonowania nerek będzie miało wpływ na wszystkie wyżej wymienione procesy, bardzo ważne dla sprawnego funkcjonowania organizmu.
Co może zagrażać nerkom?
Nerki posiadają dużą rezerwę funkcjonalną. Oznacza to, że człowiekowi do życia wystarczy tylko jedna sprawna nerka, która może samodzielnie udźwignąć pracę obu. Należy jednak unikać sytuacji prowadzących do zaburzenia ich sprawności. Odmienna budowa u kobiet i mężczyzn dalszych odcinków układu wydalniczego, np. krótka cewka moczowa u kobiet, predysponuje szczególnie panie do infekcji bakteryjnych wstępujących, czyli mogących rozwijać się od cewki w kierunku nerek, a także częstego zapalenia pęcherza. U mężczyzn z kolei, zdecydowanie częściej dochodzi do tworzenia się piasku oraz kamieni w nerkach. Może być to spowodowane np. upodobaniem do diety bogatej w produkty mięsne i nabiał. Wszystkie wymienione sytuacje stanowią zagrożenie dla prawidłowej pracy nerek.
Jak zadbać o sprawne nerki?
Niewątpliwie istotnym czynnikiem w kwestii prawidłowego funkcjonowania nerek jest odpowiednia ilość płynów dostarczanych do organizmu. Ponieważ w nerkach odbywa się przesączanie płynów ustrojowych, należy zadbać, aby ten proces odbywał się w sposób bezpieczny dla ?narządu filtrującego?. Nadmiar sodu w diecie może wpływać na podwyższenie ciśnienia. Może to nie być korzystne dla organizmu, dlatego należy zwracać uwagę na to jak dużo soli spożywamy. Chłód jest czynnikiem sprzyjającym rozwijaniu się stanu zapalnego, dlatego należy unikać wychłodzenia pleców, stóp, czy brzucha. Może to skutkować ostrą infekcją, mogącą doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek. Również ważnym elementem, zwłaszcza u kobiet, jest higiena intymna. Niewielka odległość między ujściem układu wydalniczego i układu rozrodczego, predysponuje kobiety do występowania infekcji obejmujących swoim zasięgiem obie strefy. Dlatego dbałość o miejsca intymne jest elementem szczególnie istotnym u kobiet. Nie mniej ważny dla prawidłowej pracy nerek jest ruch. Usprawnia krążenie krwi w całym organizmie, a w konsekwencji także jej filtrację w nerkach.
Pamiętajmy także o suplementacji diety składnikami wpływającymi korzystnie na układ wydalniczy, w tym także nerki. Niektóre z nich pomagają zabezpieczyć układ moczowy przed infekcją, a inne usprawniają jego funkcjonowanie, dlatego warto skorzystać z ich dobroczynnego działania.
Suplementacja diety
Na rynku jest wiele preparatów wspomagających prawidłowe funkcjonowanie nerek oraz pozostałych elementów układu wydalniczego. Istotne jest, aby w swoim składzie zawierały one składniki o działaniu moczopędnym, takie jak np. korzeń pietruszki, o działaniu przeciwwolnorodnikowym, np. wyciąg z borówki czernicy, a także składniki o działaniu osłaniającym błonę śluzową wyścielającą układ moczowy. Takie działanie wykazuje np. żurawiana.
Czy wiesz w jaki sposób żurawina działa na drogi moczowe?
Żurawina zabezpiecza drogi moczowe przed infekcją bakteryjną, nie pozwalając bakteriom chorobotwórczym przylegać do nabłonka śluzówki wyścielającej drogi moczowe.1 Dzięki temu, bakterie zostają wypłukane i usunięte z dróg moczowych wraz z moczem. Ponadto żurawina, a także witamina C obniżają pH moczu, czyli jego odczyn kwasowo-zasadowy. Zakwaszenie moczu przez zastosowanie witaminy C, żurawiny lub odpowiednią modyfikację diety, jest znakomitym sposobem, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się infekcji. Żurawina hamuje rozwój bakterii przy odpowiednio niskim pH, a także eliminuje nieprzyjemny zapach moczu oraz zmniejsza objawy związane z jego nietrzymaniem.2 Żurawina pomaga także rozpuszczać kamienie szczawianowo - wapniowe w przebiegu kamicy nerkowej. Stosowanie odpowiedniej ilości płynów, wraz ze składnikiem moczopędnym, np. uzyskanym z korzenia pietruszki będzie pomocne w wypłukiwaniu rozpuszczonych kamieni.
Połączeniem wyżej wymienionych składników jest suplement diety Diuronis żurawina, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Jego regularna suplementacja pozwoli zapobiegać problemom związanym z układem moczowym.
1. E. Hałderna-Kędzia ?Zastosowanie żurawiny amerykańskiej (Vaccinium macrocarpon) w chorobach dróg moczowych. Postępy Fitoterapii 2/2006 s.90-97
2. Jackson B, Hicsk L.E. : Effect of cranberry juice on urinary pH in older adults. Healthcare Nurse 1997 ,15, 199-202