Skóra atopowa pod ścisłą kontrolą

2015-06-10

Atopia to genetycznie uwarunkowana reakcja polegająca na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na małe dawki alergenów. Reakcja u osób z atopią pojawia się nawet na styczność z powszechnie występującymi substancjami, które są nieszkodliwe dla osób zdrowych. Do chorób atopowych zaliczamy między innymi Atopowe Zapalenie Skóry.

AZS ? objawy

Skóra osoby cierpiącej na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest bardziej sucha niż osoby zdrowej. Charakteryzuje się większą podatnością na urazy i uszkodzenia. U osoby zdrowej najbardziej zewnętrzna warstwa skóry (naskórek) zbudowana jest z prawidłowo dzielących się komórek keratynocytowych, pokrytych cieniutkim płaszczem lipidowym. Płaszcz lipidowy pokrywa powierzchnię keratynocytów zapewniając przyleganie komórek i odporność na uszkodzenia oraz wnikanie czynników drażniących.

U osoby cierpiącej na AZS skóra jest zaczerwieniona, sucha i pogrubiona. Łuszczy się i jest podatna na zakażenia bakteryjne. Nie posiada prawidłowego płaszcza lipidowego pokrywającego keratynocyty, dlatego powinna być traktowana w sposób wyjątkowy. Wymaga jednoczesnego odbudowania bariery naskórkowej, nawilżenia oraz natłuszczenia przy zachowaniu najwyższej staranności. Składniki powinny być jak najlepiej tolerowane, aby nie wywoływać reakcji uczuleniowych ani podrażnień.

 

Co stosować?

Aby odbudować barierę skórną  pomocne będą ceramidy. Ceramidy to związki lipidowe obecne w warstwie rogowej skóry. Ściśle do siebie przylegając, chronią skórę przed utratą wody, decydują o elastyczności skóry i zachowaniu stałej temperatury.

Aby nawilżyć skórę warto szukać produktów z mocznikiem i gliceryną. Mocznik i gliceryna  to związki mające zdolność zatrzymywania wody w skórze i zapobiegające jej utracie.

Aby odpowiednio natłuścić skórę należy zastosować wysokiej jakości tłuszcze takie jak np. Masło Shea oraz emolienty. Masło Shea zawiera  dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, fitosteroli i witamin. Działa nawilżająco, zmiękczająco i kojąco na skórę. Emolienty natłuszczają skórę, a co najważniejsze, wytwarzają na powierzchni skóry warstwę zatrzymującą nawilżenie. Oba składniki wzmacniają barierę skóry, zapobiegając nadmiernej utracie wody. Zmniejszają także podrażnienia i  ułatwiają wnikanie substancji leczniczych stosowanych w leczeniu AZS.

 

Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej jest receptą na utrzymanie jej w dobrej kondycji, a przez to unikanie konieczności częstego stosowania leków. Idealnym rozwiązaniem są preparaty z serii Medicerum Atopical  dedykowane osobom cierpiącym na Atopowe Zapalenie Skóry. Delikatne w działaniu łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia. Zmniejszają uczucie ? ściągania?  i pieczenia. Pozwalają odzyskać gładkość i miękkość skóry, pozostawiając na niej delikatną, nietłustą warstwę ochronną. W konsekwencji zapobiegają dalszemu jej przesuszeniu oraz wzmacniają naturalna warstwę lipidową stanowiącą najlepszą ochronę.

pixel